„ Íme az vált szegletkővé”

Az Egyház győzelmi zsoltára a 117. zsoltár. Adjatok hálát az Úrnak mert jó: Confitemini Domino quoniam bonus, a legtöbbször a húsvéti ünnepkörben hangzik fel.

A húsvétvasárnapi graduáléban így szól: „Ez az a nap melyet az Úr szerzett nekünk, örvendezzünk, s vigadjunk rajta. – Hálát adjatok az Úrnak mert jó, mert az ő irgalmassága örökkévaló. – Ez az a nap melyet az Úr szerzett nekünk, örvendezzünk, s vigadjunk rajta.”

Húsvét 2. vasárnapjának a communio tételében a 117. zsoltár sorai között a megváltás műve fölötti öröm hangjai csendülnek fel, és itt lehetünk először figyelmesek a következő sorra:

„A kő amelyet megvetettek az építők, az lett most szegletkővé.” (Zsolt. 117, 22) Majd a húsvéti vasárnapok általános graduale zsoltára szintén ezt a sort énekelteti.

A „szegletkő” kifejezés számunkra az ami itt feltűnik. Énekeinkben csak húsvéti időben használt, Krisztusra, mint életünk alapkövére, szegletkövére vonatkozik. A két kifejezés jelentése nagyon hasonló. A szegletkő egy megfaragott kő, amely két fal találkozását kapcsolja össze. Jézus maga is használja a szegletkő hasonlatot a gyilkos szőlőművesek példabeszédében. (Mk 12, 1-12) Amit az emberek elvetnek, azt Isten csodálatosan kiválasztja, és nagy feladatot bíz rá. Krisztus lesz a kiválasztott, és ő fogja összetartani az épületet, az Egyházat. Krisztus az a kő, amely a legfontosabb saroknál illeszkedik az épületbe, ott ahol az építő az egész épületnek meg akarja vetni az alapját. ( Magyar Katolikus Lexikon)

A zsoltárokat megelőzően már a nagyszombati liturgia első énekes tételében találkozunk a „szegletkő” elnevezéssel. A húsvéti vigília tűzszentelésének kezdő éneke a következőképpen szól:

(2) Bár számos csillaggal világítsz az éjben,
s királyi mennyboltod ragyog a holdfényben,
Kőből kipattant tűz mégis hirdeti:
a Kőből született tűz fényét keressük.

TÜNDÖKLŐ FÉNYEKNEK.

(3) Ez a jel megtanít: életünk reménye
Krisztusnak testében adatott meg nékünk,
ki Szegletkőnek hívatta önmagát,
melyből a fénytadó új szikra születik.

TÜNDÖKLŐ FÉNYEKNEK.

Ritkán hallható ez a gyönyörű középkori himnusz latinul. Most a Padányi Gregorián Kamarakórus előadásában csendül fel a szintén húsvét vigílián énekelt alleluja visszahívó tétellel, valamint a húsvét vasárnapi „Victimae paschali laudes” kezdetű szekvenciával együtt. Vezényel: Hutvágner Erika

Sokunk életében, vagy személyiségében lehetnek olyan mozzanatok, vagy tulajdonságok, amiket szíven félredobnánk, kivetnénk magunkból, mint az építők, akik nem voltat elég figyelmesek, amikor válogatták a köveket. Krisztus az igazi építő szegletkővé teheti ezeket, bízzuk rá magunkat.

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »