A járvánnyal kapcsolatos rendhagyó helyzetről kérdezte dr. Udvardy György veszprémi érseket Pálfalviné Ősze Judit sajtóreferens a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központ udvarában.

A Főpásztor elmondta, hogy mind a papság, mind a hívek részéről megjelenik egyfajta hiány. A hívek szeretnének részt venni a szentmisén, szeretnének együtt ünnepelni, szeretnének részesedni az Eucharisztiából. A hiány viszont meg tud érlelni új vágyakat, új gondolatokat, új elköteleződéseket. Megtapasztalhatunk újfajta ötletteliséget, mellyel
az atyák a hívek felé fordulnak. Például a szabadtéri gyóntatás, áldoztatás, melynél teljes mértékben megtartják
az egészségügyi előírásokat. Ugyanígy az ötletesség megjelenik az online miseközvetítésben, vagy ahogy az egyes
egyházmegyék hitoktatási bizottságai is összefogva egymással olyan anyagokat készítettek a katekéták számára, amelyeket könnyen tudnak felhasználni adott korcsoportok számára, egy új internetes felület felhasználásával. Ezek a gyümölcsök jó gyümölcsök, viszont nem szabad elfelejteni, hogy a hitünk az nem információ – emelte ki az érsek. Hitünknek csak egy része az információ. Sokkal inkább az evangéliumot értelmező része pedig a személyes kapcsolat. Amikor az ember az emberrel találkozik, a szolidaritás, az öröm, vagy a fájdalom közös hordozása az, ami a
Krisztusi teljességet megmutatja számunkra.

A Főegyházmegye intézménye a Szaléziánum nemrégiben egy pályázatot írt ki az online szentmiséhez kapcsolódva. Az elkészült alkotásokat a főpásztor is megtekintette, és kifejezte örömét és háláját a küldött anyagokkal kapcsolatosan. Egészen megredítőek is vannak közöttük és olyanok, melyek kifejezik az ünnep, a liturgia, a család együvétartozását. A pályaművek közül a főpásztor kiemelt egy olyan alkotást, melyen láthatóan egy fáradt édesanya két gyermekét ölelve imádkozza a rózsafűzért. A fotón látható édesanya karjaiban a pici gyermekek már szenderegnek, és az édesanyán pedig látszik a fáradság, és mégis imádkoznak. A jelenlegi helyzet megerősítheti a családi együvétartozást, a hit átadásának az új módjait. A hitünk az az életnek való, nem különbözik attól.
Ebben az időszakban sajnos a nehézségek is előtérbe kerülnek. Arra a kérdésre válaszolva, hogy a Főegyházmegye milyen módon tud segíteni a családoknak, illetve a rászorulóknak, a főpásztor elmondta, hogy sokféle nehézséggel találkozunk még így is, hogy a kapcsolatok leszűkültek. A családok nehézségeivel, akár az oktatás, vagy a munkahelyek megszűnésének nehézségeivel, mely rögtön hozza a bizonytalanságot és a félelmet, szociális-anyagi szűkösséget. Ezknek a felmerülő nehézségeknek az orvoslásán a Főegyházmegye plébániái, illetve a Kattolikus Karitász próbál segíteni.  Nagyon sok ember küszködik mos amagányosság érzésével is, illetve a reményük elvesztésével. Amiben tudunk, szeretnénk segíteni.

A beszélgetésben elhangzott, hogy elmaradtak/elmaradnak a nagyobb főegyházmegyei események is, mint például Boldog Gizella ünnepe, vagy a Bódi Mária Magdolna vértanúról való megemlékezés, illetve az elsőáldozások, bérmálkozások is későbbi időpontban kerülnek megtartásra.

Az elsőáldozással kapcsolatosan az volt a terv, hogy lehetőleg minél nagyobb számban a fiatalok és a szüleik a budapesti
Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson ünnepeljék az Eucharisztia vételét. Időközben kiderült, hogy erre sem
kerülhet sor idén, hiszen jövő szeptemberre került át ennek az ünnepségnek a megrendezése is. Aki szeretne idén elsőáldozó lenni, azoknak a plébániájukon lesz lehetőségük, de támogatni fogják azokat is, akik eredeti szándékuknak megfelelően szeretnének a kongresszus keretében elsőáldozók lenni.

Most van az iskolai beiratkozások ideje. Arról, hogy miért is fontos, hogy az iskolában a hittant válasszák a szülők, Udvardy György érsek – aki az Országos Hitoktatási Bizottság elnöke is –  elmondta, hogy a köznevelési törvény
előírásainak értelmében van lehetőség arra, hogy a hit és erkölcstan keretében az előírt erkölcstan helyett felekezeti hitoktatást kérhessen a szülő gyermeke számára. Az elmúlt években erre elég nagy számban került sor. Az elsősök számára különösen is fontos döntési pont, hiszen először találkoznak iskolai keretekkel, és azzal, hogy a hitünket iskolai kereteken belül is lehet tanulni. Buzdítunk, bátorítunk mindenkit, hogy kérje gyermeke számára az iskolai vallásoktatást. Ez nem helyettesítheti a családi foglakozást, a családi hitátadást, a plébániai közösségekhez való tartozást, katekézisen való részvételt, mégis egy formatív hitrenevelést biztosít a gyermekek számára. Ahol a hit természetes módon az életének része lesz. Fontos azon gyermekek számára, akik vallásos háttérrel rendelkeznek, de fontos azon gyermekeknek is, akiknél egyfajta hitébresztés lehet a hitoktatás.

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »