Miért fontos a gyermeknevelésben, hogy milyen az emberképe a szülőknek? Hogyan befolyásolja a gyermek lelki fejlődését a szülők viselkedése, életmódja, életvitele, életminősége? Melyek a gyermeknevelés alappillérei? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozott január 31-én Szentkirályszabadján Szathmáry László állandó diakónus azon az induló előadássorozaton, amelyet az önkormányzat felkérésére szerveznek a helyi szociális ellátási központ Gizella-házában fiatal házasoknak.

A gyermekek családi életre neveléséről szóló, öt részesre tervezett vetített képes programsorozat tematikáját Bíró László családreferens püspök, és Pál Ferenc atya (Bp.), mentálhigiénés szakember egy családtáborban elhangzott elmélkedés-sorozata alapján állította össze a diakónus.

A felnőttkori szenvedéseknek, életproblémáknak a zöme a gyermekkorra és a nevelésre vezethető vissza, mutatott rá az előadó bevezetőjében. Minden a gyermekkorban kezdődik, ezért az ember életében meghatározó ez az életszakasz, ekkor alapozódik meg, hogy milyen felnőtt lesz belőle. Természetesen a szülők értékrendjétől, emberképétől függ döntően az, hogy milyen felnőtté szeretnék nevelni gyermeküket.

Raniero Cantalamessa kapucinus atyát idézte Szathmáry László: „Az alázat a szeretet ikertestvére, az Isten ezt azért találta ki, hogy megmentse a házasságokat.”

Mi az alázat? A mai ember viszolyog e kifejezéstől, mert azt hiszi, ez azt jelenti, hogy hallgatni kell és megalázkodni. Holott éppen az ellenkezőjét: megbeszélést minden szinten a házaspár között, emelte ki az előadó. Mert a házasságban megszűnik az én meg a te és a mi veszi át a szerepet. Nincs egyéni, csak közös „kalapviselés”, közös ügyek, közös felelősségvállalás, közös döntések és örömök, s mindez, ha szeretetből fakad, ha az élteti, akkor önkéntes, belülről jövő lesz és az önátadás vágya mozgatja majd a házastársakat: „Teljesen odaadom magamat neked”. Miként a szülő teljesen odaadja magát a gyermekének is. És a gyereket nem úgy nevelik, ahogy az apa vagy az anya akarja, hanem ahogy mindketten akarják. Ugyanakkor el kell fogadniuk, hogy a házasságban tulajdonképpen Isten titkát szolgálják mindketten, emelte ki a diakónus. Létét minden ember ugyanis Istennek köszönheti. Isten beavatkozása, hogy a fogantatásnál a több millió hímivarsejt közül éppen az termékenyítette meg azt az egyetlen petesejtet, amelyből az én, a személyes én megfogant. S hogy miért? Ez Isten titka. Mint ahogy az is, mikor egy lány és egy fiú összetalálkozik és összekötik életüket Isten áldásával. S a titkok lánca, a miértek folytatódnak a gyermekekben.

Szathmáry László rámutatott: Isten minden embernek adott talentumokat, s a szülőknek ki kell kutatniuk, miben tehetséges gyermekük, s nevelésében is ezt szem előtt kell tartaniuk. Ugyanakkor a tehetség kibontakoztatása, az ehhez szükséges feltételek megteremtése mellett ügyelnie kell a szülőknek a gyermek arányos fejlődésére, a test, a szellem és lélek nevelésének egyensúlyára. Továbbá rá kell vezetni őt az ismeretszerzés, a gyakorlati teljesítmények, a munka örömére, arra például, hogy nem az ötösért tanul, hanem azért, hogy több legyen, és hogy ez egy igazi lelki örömforrás.

Végül nyomatékosította Szathmáry László, mennyire fontos, hogy az apa és az anya is folyamatosan jelen legyen a család életében fizikai, lelki, szellemi vonatkozásban is. Kéznél legyen, ha gyermekének kérdése van, ha segítségre szorul, és példájával is nevelje őt. Fontos továbbá a gyermeki bizalom kialakulásában az otthon biztonságának, a szeretet ölelő melegének az érzete, tudata, a szülők egymás iránti megbecsülésének, szeretetük állandóságának, s Istenre való ráhagyatkozásuknak a megtapasztalása. Ezek mind-mind alakítják a gyermeket, s ezeket a tudatában elraktározott viselkedésformákat, viszonyulási módokat fogja ő is másolni, ezek formálják majd felnőttként is emberképét, identitását, zárta gondolatait a diakónus.

A sorozat további előadásain szó lesz még a gyermek felelősségvállalásra neveléséről, a családi ünnepek szerepéről, a szentségi házasság és az együttélés különbségeiről, s gyermeknevelésre gyakorolt hatásukról.

Toldi Éva

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »