A nyári estékre hűsítő, lelki kikapcsolódást segítő, csendes elmélyedésre alkalmat adó egyházzenei koncertek várják országszerte a templomokba betérő hívőket és nem hívőket egyaránt.

A zene közösségteremtő, tisztító, szakrális ereje jótékony hatással van a lélekre, segít a gondok, problémák, feladatok megoldásában, a betegség, a veszteségek elhordozásában és mindenek előtt utat nyit, irányt mutat Isten felé.

Tudja ezt a veszprémiek közössége is, hiszen példát adva a nyári esték tartalmas és üdítő eltöltésére, a lelki töltekezésre, Nyári orgonavarázs címmel immár nyolcadik éve rendeznek az Árpád-házi Szent Margit-templomban lélekemelő koncertsorozatot, Rostetter Szilveszter orgonista, karnagy, zeneszerző kezdeményezésére.

Az idei programsorozatnak rendezője a Szaléziánum, az érsekség turisztikai és kommunikációs központja.

A belépődíj mentes koncertek célja, hogy az egyházi zeneművészet gyöngyszemei hozzáférhetők legyenek mindenki, de elsősorban azok számára, akiknek egy hangversenyjegy megvásárlása elérhetetlen szűkös anyagi lehetőségeik miatt, illetve hogy a zene szentsége segítse az elmélyedést mindazoknak, akik nyitottak Isten kegyelmi ajándékainak befogadására – olvasható többek között a koncertsorozat kísérőfüzetében.

Bár a cím azt sejteti, hogy orgonakoncert-sorozatról van szó, ám a zenei társművészeti ágak is szót kapnak benne, hangszeres és énekes szólisták is gyakori vendégei a többnyire vasárnap esti hangversenyeknek, sőt alkalmanként énekegyüttesek, kamarazenekarok, régizenei együttesek is fellépnek az orgonaművészek mellett, olykor együtt muzsikálva az orgonával (ilyenkor általában Rostetter Szilveszter szolgál orgonajátékával).

Éppen ez adja varázsát ezeknek az alkalmaknak, ettől lesznek „orgonavarázzsá” – ez a sokszínűség és sokszínűségben is megőrzött minőség, a virtuozitásban is megnyilvánuló szabad érzelmi töltet, improvizációs képesség.

A hangversenysorozat másik sajátossága, hogy abban mindig fontos szerepet kapnak a lengyel zeneművészet képviselői – lévén Rostetter Szilveszter évtizedek óta a lengyel-magyar barátság, a lengyel-magyar kultúra ápolásának, összetartozásának elkötelezett híve és művelője, aki krakkói tanintézményekben és a Jagelló egyetemen is rendszeresen előadásokat tart a magyar és általános zenetörténet témaköréből.

A közelmúltban Antoni Pilch lengyel lantművészt hallgathatták a zenekedvelők, aki reneszánsz zarándokénekeket – többek között Dlugoraj-, Polak-, Bakfark Bálint-műveket, Mária-énekeket – játszott.

Augusztus 4-én Lukasz Mateja és Katarzyna Mateja lengyel művészházaspár orgona- és hegedűkoncertje – Mendelssohn-, J. S. Bach-, Caccini-, Franck-, Kreisler, Tartini-művekből – kerül megrendezésre a templomban.

Ugyancsak fénypontja volt a programsorozatnak a július 21-i Mester és tanítvány címmel meghirdetett koncert, melyen Bartl Erzsébet fővárosi orgonaművész és tanítványa, Steierlein Ákos (aki a Veszprémi Főegyházmegye fészekaljához is tartozik, hiszen a hittudományi főiskola kántorképző tanfolyamán kezdte orgona-tanulmányait Rostetter Szilveszter keze alatt, s a balatoncsicsói plébánia kántora is volt) adott közös hangversenyt a barokk és a romantika nagymestereinek, J. S. Bachnak és César Francknak műveiből.

Ha van olyan az orgonamuzsikában is, hogy „meglepetés-ajándék” – vagy a koncertszervező Rostetter Szilvesztert idézve „bonus-program”, akkor az olasz Giampolo di Rosa koncertje mindenképpen az lesz. A jeles orgonista, csemballista, zeneszerző és professzor, az „előadóművészet mestere” augusztus 11-i orgonakoncertjén J.S. Bach Esz-dúr prelúdium és fúgáját és a g-moll fantázia és fúgát játssza majd, s előadásában fontos szerepet kap az improvizáció is.

Az idei Orgonavarázst méltó keretbe foglalják a kezdő és a zárókoncert vendégei. Júniusban a hangversenysorozatot Kecskés Mónika J. S. Bach-koncertje nyitotta; a záróprogramban az édesapja, L. Kecskés András által vezetett szentendrei Kecskés Együttes régizenei, népzenei elődása zárja majd a programot.

Az orgonavarázs koncertjei mindig este 20 órakor kezdődnek a veszprémi Árpád-házi Szent Margit-templomban.

Toldi Éva/Magyar Kurír

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »