„Keresztény értéken alapuló nevelés, avagy miben higgyen a gyermek?” címmel tartottak konferenciát Sepsiszentgyörgyön.

A Szent Margit Katolikus Óvoda testvéróvodája a Csipike Napközi Otthon és a Vadvirág Egyesület által szervezett rendezvényen több mint száz pedagógus és előadó vett részt. A Szent Margit óvodát három pedagógus képviselte.

A konferencia főként az óvodáskorú gyermekek hitéletbe való bevezetésének lehetőségeit és a felelősségét, a család és az egyház, valamint a pedagógusok szerepét járta körül. A tanácskozás programját kiscsoportos beszélgetések, műhelymunkák színesítették.

Nagy Erzsébet, a szervező Csipike Napközi Otthon igazgatója elmondta, hogy a rendezvény ötlete az intézmény katolikus csoportjainak tizenkét éves évfordulója kapcsán merült fel.

– Egy ünnepet szerettünk volna szervezni, megünnepelni, hogy a Csipike Napközi Otthonban immár 12 éve létrejött az első katolikus opciójú, egyszerűen csak katolikus csoport néven közismertté vált programunk. Úgy gondoltuk, hogy a 12 év szakmai tapasztalata megérett arra, hogy ezt megosszuk, ugyanakkor mi is gazdagodjunk szakmában, tapasztalatban, lélekben. Meggyőződésem, hogy itt, most nem tudunk megtanítani senkinek semmit, csupán abban segítünk, hogy új ablakocskák nyíljanak meg önmagunk és pedagógustársaink számára.

Az igazgató emlékeztetett arra, hogy egy olyan hitelesen működő rendszer kialakítását célozták meg, amelyben a hitre nevelés új színt hozhat az intézmény és a közösség életébe. Ezt a programot karolta fel és támogatta a Krisztus király plébánia akkori lelkésze, Dávid György főtisztelendő úr, valamint a Szent József-plébánia lelkésze, Szabó Lajos ft. úr. Mint minden pedagógiai programban itt is egy küldetést kell, kellett teljesíteni.
Az előadások során kirajzolódott a keresztény nevelő portréja, a résztvevők betekintést nyertek a Franz Kett-pedagógia alapelveibe, melyet óvodapedagógusaink is szívesen alkalmaznak a foglalkozások során. Lehetőségük volt találkozni és beszélgetni Dr. Nemes Istvánnal, a romániai Franz Kett Pedagógiai Intézet elnökével.  Szó volt a család szerepéről, a nevelés bibliai alapjairól és értékeiről, a család és egyház vallásos nevelésben betöltött szerepéről, az óvodás gyermekek hit­életbe való bevezetésének lehetőségeiről és a vallásos neveléssel kapcsolatos egyéb kérdésekről és tényekről.

A konferencia második napján a veszprémi pedagógusok tarthattak workshopot a résztvevők számára. A Szent Margit Óvoda vezetője, Somogyi Eszter arról beszélt, hogy a több, mint 27 éve működő katolikus óvoda miként éli meg a gyermekekkel az év különböző egyházi ünnepeit. Kreschka Ágnes, óvodánk pedagógusa egy ének és ima gyűjteményt állított össze, melyet a résztvevők ajándékba kaptak.

A konferencia zárásaként pedagógusaink egy kiránduláson vettek részt a közeli Brassóban. Ennek a napnak az egyik legszebb pillanata volt, mikor ellátogattak a Fekete templomba, mely Románia legnagyobb temploma. Belépve, szinte egy időutazáson vettek részt: a fapadló, stallumok, csupasz kőfalak mind a középkort juttatták eszükbe.

Rengeteg élménnyel, ötlettel, és nem utolsó sorban tervekkel tértek haza pedagógusaink. Több, mint 2 éve nem volt lehetőségük találkozni a sepsiszentgyörgyi kollégákkal és ez még fokozta a viszontlátás örömét. Azzal a reménnyel váltak el, hogy ősszel az erdélyi óvónők látogatnak el Veszprémbe.

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »