Rendhagyó délutánra várta a családokat november 9-én a tapolcai Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola. A különleges rendezvény fővédnökei dr. Márfi Gyula, a Veszprémi Főegyházmegye érseke és Császár László tapolcai polgármester voltak.

A program kezdeteként ünnepi szentmisén tisztelegtek kicsik és nagyok tours-i Szent Márton előtt, melyet Földi István atya, az iskola lelki igazgatója mutatott be Szakács Péterrel, Tapolca plébánosával. Rohály János, az iskola igazgatója bevezető gondolatai után a celebránsok meggyújtották a Márton-napi mécses lángját.

Szent Márton az egyház egyik legismertebb szentje szerte Európában és a világban. Személye a IV. századtól jól ismert a keresztények körében, amit elsősorban Sulpicius Severusnak köszönhetünk, aki megírta Szent Márton életrajzát. Csodatévő szentünk, aki a császár katonájából lett Krisztus katonája, s csak Krisztusnak akart szolgálni , az útkeresésben segíti a ma keresztény emberét. Életpéldájának egyik üzenete a szeretetközösség – hangzott el Földi István atya bevezetőjében. Márton már fiatalon elismerést váltott ki egyszerűsége, életének tisztasága, önfeledt felebaráti szeretete miatt. Szeretetközösségben élt katonáival, sorsközösséget vállalt velük, bűneikben azonban nem osztozott, viszont segítette őket, gondoskodott róluk. Mindannyian ismerjük Márton és a koldus történetét, amelyben télvíz idején tiszti köpenyének felét odaadta a hóban vacogó ruhátlan embernek. Mit üzen nekünk ma Szent Márton példája? Gondolkodjunk józanul és alázatosan magunkról, s tanuljunk meg sorsközösséget vállalni társainkkal: szabaduljunk meg az előítéletektől, s alázattal, Jézus Krisztus lábmosó szeretetével forduljunk embertársaink felé. Mi is legyünk mindenkivel szemben nagylelkűek és könyörületesek, önfeláldozók, akik tudják, hogy adni és szeretni az igazi öröm. Ízleljük meg mindnyájan annak örömét, mit jelent valóban kereszténynek lenni az Úr akaratával megegyezően.

A szentmisét követően különleges programok várták az érdeklődőket az iskola alkalmi kézműves műhelyeiben: lampionkészítő manufaktúra, címer- és pajzskészítés, libatollal való írás, kukoricamorzsolás, csuhédíszek készítése, libafestés. A székesfehérvári Borostyán Hagyományőrző Egyesület fergeteges középkori viselet- és fegyverbemutatóval kápráztatta el a közönséget, az iskolások pedig Szent Márton példaadó életéről adtak jelenetet.

A szervezők számtalan Márton-napi süteménnyel, libazsíros kenyérrel, forralt borral, forró teával kedveskedtek a családoknak. Bár a szakadó eső miatt a lovon érkező Szent Márton vezette lampionos felvonulás elmaradt, az egyedülálló nap zárásaként Márton-napi dalok kíséretében gyújtotta meg lampionjait a gyereksereg.

A Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola, a Szent Erzsébet Óvoda és a Balaton-felvidéki Nagycsaládosok Civil Egyesületének összefogásából született ünnepségnek 400-nál több résztvevője volt.

Bányai Barbara

[simpleviewer gallery_id=”399″]

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »