A pápai Szent István vértanú plébánia egyházközsége idén ünnepli a nagytemplom felszentelésének 220 éves évfordulóját. Ebből az alkalomból május 3-án, dr. Mail József apát-plébános, gazdasági helynök mutatott be szentmisét Eszterházy Károly lelki üdvéért. Homíliájában hangsúlyozta: A keresztényeknek nem a kőből épült templom a fontos, hanem az ember, amely Isten temploma. Mégis szükségünk van egy látható kőtemplomra, ahol Istennel találkozhatunk. A szentmise után a templom kincseiből összeállított illetve az I. világháborúra emlékező tárlatot nyitottak meg a Marciális-kápolnában. A kiállításmegnyitón dr. Mail József apát-plébános vezette körbe az érdeklődőket. A tárlaton helyet kaptak az I. világháborúból fennmaradt kegytárgyak, képeslapok, fényképek is. A Marciális-kápolnában Szent Marciális római katona és vértanú egész alakos földi maradványai tekinthető meg. Az emeleti teremben modern szakrális, liturgikus tárgyakat, miseruhákat, illetve az Esterházy-panoptikum kapott helyet. Délután hangversennyel várták a híveket, majd imaórát tartott a plébánia imacsoportja, az ünnepi program az esti szentmisével zárult.

A barokk templom építése Fellner Jakab tervei szerint 1774-ben kezdődött. A falképek Franz Anton Maulbertsch alkotásai, a főoltár Grossman József, az oltárkép Hubert Maurer munkája. A római katolikus plébániatemplomot Esterházy Károly építtette. A munkát 1774-ben kezdték meg, 1780-ban bekövetkezett haláláig Fellner Jakab dolgozott rajta, ő készítette a terveket. Halála után Grossmann József irányította az építést, de 1785-ben ő is meghalt. A templomot 1786-ban fejezték be.

A hatalmas templom a Dunántúl legnagyobb hatású épülettömbje: 42×22 méter, tornyai 71 méter magasak. A timpanonban az Esterházy püspöki címer látható. A két homlokzati torony között Szent István vértanú nagyméretű szobra áll.

A hajót három lapos kupola fedi, melyeket Maulbertsch Szent István vértanú életét ábrázoló freskókkal díszített. A főoltár Grossmann József munkája: az oltárképet Hubert Maurer festette: Szent István megkövezését ábrázolja. A főoltár szobrait Prokop Fülöp készítette carrarai márványból. Ugyanő faragta a régi gyóntatószékeket, a keresztelőkutat és a szószéket. A kórus és a sekrestye freskói szintén Maulbertsch munkái. A falakon lévő terrakotta stációkat Cziráki Lajos készítette. A nagytemplom alatt lévő kriptában nyugszik az Esterházy család több tagja és néhány pápai polgár.

[simpleviewer gallery_id=”865″]
 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »