Mély fájdalommal búcsúztatták el július 15-én a Szent Mihály székesegyházban Veszprémben a 80 éves korában elhunyt Kollár Kálmánt, a neves muzsikust, zenepedagógust, Liszt-díjas karnagyot, a Magyar Örökség-díjas Liszt Ferenc Kórustársaság vezetőjét. „Egész életében az ének és zenei szépség igehirdetője és a minden szépség fakasztójának, a Mennyei Atyának tanúságtevője volt munkásságával” – emelte ki szentbeszédében Márfi Gyula érsek.

Kollár Kálmán neve fél évszázadon át egyet jelentett a kórusművészettel. Nemcsak kórusvezetőként, zeneszerzőként, muzsikusként, de zenetörténészként, zenepedagógusként is beírta nevét Veszprém és a magyar zene történetébe – hangzott el a búcsúztatáson.

A közelmúltban olvashatták honlapunkon, hogy nagyhatású zeneművet, kórusművet mutatott be a Liszt Ferenc Kórustársaság Pünkösd ünnepén Tihanyban, a Veszprémi Passiót, Kollár Kálmán opusát, melynek Húsvétkor volt az ősbemutatója a veszprémi bazilikában. E mű – most már tudjuk – Kollár Kálmán életművének csúcsa és egyúttal búcsúja is lett a földi zarándokúton.

Szülőfalujában, Lovászpatonán szívta magába a zene szeretetét, ahol apja asztalosműhelyében még félig gyerekként készítette el sajátkezűen élete első hegedűjét. Érett és képzett muzsikusként, karnagyként több, Veszprém megyei kórusban tevékenykedett; zeneiskolában tanított, a Liszt Ferenc Kórustársaságot öt évtizeden át vezette; számos cd őrzi kiemelkedő népzenei ihletésű énekkari műveket, bakonyi népdalokat megszólaltató kórusművészetét (Bakonyi hangok-sorozat).

Megszállott lelkesedéssel kutatott a Veszprémi Érseki Levéltárban, vallatta a székesegyházi kottatárnak XVII–XVIII. századi zenei anyagát őrző, Veszprémben élt és működött muzsikus elődök, egyházi zeneszerzők értékes partitúráit, s kórusával életre keltette évszázadok muzsikáját. Ennek a nemes feladatnak a végrehajtásában az érsekség nagybecsű támogatását élvezte.

Musica Antiqua Vesprimiensis cd-sorozata, melyen megszólalnak a korabeli kórusművek, felmérhetetlen értékű kincse nemcsak Veszprémnek, hanem a magyar zenetörténetnek is. Munkásságát 2002-ben a Magyar Köztársaság Érdemérem Lovagkeresztje kitüntetéssel ismerték el.

„Istenem, Örök Atyám, szent kezedbe adom lelkem. Légy jóságos bírám, engedj haza országodba engem…” – csendült fel a szertartáson a hívek könyörgése. A szeretett karnagy hamvainak urnáját kórusa tagjainak ölelésében helyezték el a gyászmisén. „Kálmán testvérünk! Köszönjük a Jó Istennek, hogy nyolc évtizede nekünk adott, hogy általad is  több és szebb lett a világ” – mondta búcsúztató szentbeszédében Márfi Gyula érsek.

 

A temetési szertartást Nagy Károly kanonok, a székesegyház plébánosa, az elhunyt lelki vezetője celebrálta. Kollár Kálmán hamvait a bazilikában helyezték örök nyugalomra.

Toldi Éva/Magyar Kurír

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »