Balatonalmádi két városrészében, a káptalanfüredi kápolnában és a vörösberényi templomban is búcsúünnepet tartottak vasárnap, a szentmisék főcelebránsa mindkét alkalommal dr. Márfi Gyula veszprémi érsek volt.

A káptalanfüredi kápolnát ferencesek kezdték építeni az 1940-es években, ezért is búcsúünnepe Angyalos Boldogasszony, ami a népies elnevezése a Porciunkula ünnepének.

A Porciunkula az a piciny kápolna, amely Assisi városa alatt áll, és a ferences rend bölcsője, itt kapta hivatását Szent Ferenc.

A Porciunkula részecskét jelent, annak a földdarabnak a neve, ahol az Angyalos Boldogasszony tiszteletére szentély épült. A Porciunkula üzenete: vándorokként semmit se tulajdonítsunk a magunkénak, csak az egyedül igaz Istent.

“Kérjük, Loyolai Szent Ignác segítségét, hogy felismerjük életünkben Isten kegyelmét, elfogadjuk és együttműködve vele eljuthassunk mi is az életszentségre!” – imádkoztak a templom védőszentjéhez augusztus 3-án, Balatonalmádi-Vörösberényben a templom búcsúünnepén.  A szentmisét, amelyet dr.  Márfi Gyula érsek Szabó János plébánossal és Laposa Norbert káplánnal együtt mutatott be, a főpásztor megáldotta a templom felújított tetőszerkezetét.A búcsúünnepet a kápolna előtt szabadtéri szentmisével ünnepelték a káptalanfüredi hívek és a nyaralók az érsekkel és Szabó János balatonalmádi plébánossal.

Az ünnep szónokaként dr. Márfi Gyula érsek Loyolai Szent Ignác életét méltatta. Felhívta a figyelmet arra, Loyolai Szent Ignác életét is Isten kegyelme és ennek elfogadása változtatta meg. Ignác harminc éves korában Pamplona város ostrománál megsérült, hosszabb időt kellett ágyban fekve töltenie. Unalmában olvasni kezdett, Jézus élete és a Szentek virágoskertje című könyvek kerültek kezébe. Egészen a művek hatása alá került, észrevette, hogy olvasásukkor nyugalmat, kiegyensúlyozottságot és boldogságot nyújtanak neki. Ezzel elindult a megtérés útján. Fontos az ember együttműködése a kegyelemmel – hangsúlyozta a főpásztor. Az ember erőfeszítése a kegyelemmel nem ellentétes egymással, hanem összetartozik. Ignác hatalmas erőfeszítéseket tett azért, hogy Isten kegyelme gyümölcsöt hozzon benne. Ezért nekünk sem kell sajnálnunk az időt a tanulástól, a templomba járástól, az imádságtól és a becsületes munkától. Az életszentségre csak nagyon kemény és következetes munkával lehet eljutni.

Vörösberényt 1625-ben a jezsuiták kapták birtokul. A katolikus lelki gondozására a XVIII. század első felében fatemplom-szolgált, később a mai templom Szent Sír-kápolnája. 1773-79 között készült el a mai barokk templom, belsejét Bucher Xavér Ferenc freskói díszítik. Utoljára 1966-1975 között restauráltatta az Országos Műemléki Felügyelőség.

A templom tetőzetének felújítását az egyházközség az adományozók nagylelkűségének köszönheti: Balatonalmádi Város Önkormányzata 6 millió, Veszprémi Érsekség 2,6 millió; a helyi hívek 2,6 millió Ft adománnyal támogatták az új tetőszerkezet elkészültét.

[simpleviewer gallery_id=”598″]

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »