A Magyar Kolping Szövetség országos lelkinapjára került sor 2014. április 5-én, szombaton, a Veszprémi Hittudományi Főiskolán – az alapító Kolping Adolf ereklyéjének jelenlétében –  Kövesi Ferenc országos főprézes vezetésével. A lelkinapon az ország 15 Kolping-családjából mintegy 300 fő vett részt.  Az elmélkedések után a szentmisét az Árpád-házi Szent Margit-templomban Márfi Gyula érsek a jelen lévő prézes atyák koncelebrálásával mutatta be.

Fodor Balázs, várpalotai plébános és prézes, emlékeztette a megjelenteket Adolf Kolpingra, az alapítóra, aki német katolikus pap volt a XIX. században. Pappá szentelése előtt iparosként dolgozott, így megismerte kora nehézségeit, és életét a nyomasztó szociális problémák enyhítésének szentelte. Számos követője akadt, eszméje máig él.

Kolping programja ezt hirdeti: légy jó keresztény családapa, családanya, kiváló a munkádban és felelős állampolgár. Az élet minden területét átfogó program ez. A Kolping-családok imájának első mondata összefoglalja a közösség fő feladatát: „Urunk Jézus Krisztus, Te azt a feladatot adtad Egyházadnak, hogy hirdesse és tettekre váltsa üzenetedet”.

A Kolping-családra jellemző, hogy több generációt egyesít a közösség, az egyéneken kívül teljes létszámú családok is alkotják a tagságot. A közösen vallott hit, a keresztény világnézet jellemzi őket. Szükség van olyan közösségekre, ahol a rohanó világból kicsit kikapcsolódva, megpihenve társas együttlétben megbeszélhetik a tagok örömeiket, gondjaikat.

Balázs atya az Oltáriszentségről, a legnagyobb csodáról elmélkedett.  Sokan azért nem veszik észre, mivel nem feltűnő, nem „különleges” jelenség. A kenyér és a bor lényege eltűnik és helyébe lép Krisztus. Az átváltoztatott kenyérben és borban jelen van Jézus Krisztus teste és vére, istensége és embersége és az egész Szentháromság. A nagycsütörtöki utolsó vacsorán történt az Eucharisztia megalapítása, ezért ez különleges ünnep számunkra.

Kövesi Ferenc, országos főprézes, a gonosz lélek kísértéseinek veszélyéről beszélt előadásában, személyes küzdelmeit sem titkolva. A keresztények legnagyobb ünnepéhez, a húsvéthoz közeledve elmélkedett a Szent háromnapról, amely egymástól elválaszthatatlan egységet alkot, és ez maga a húsvéti ünneplés. Az utolsó vacsorát meg kell ünnepelni; sem erről, sem Krisztus szenvedésének, halálának és feltámadásának összefüggő történetéről nem elég megemlékezni, teljes valónkkal át kell élnünk. A katolikus híveknek részt kell venniük a Szent háromnap liturgiájában.

A lelkinapon részt vevő atyák közül Varga Péter, balatonföldvári plébános és prézes, Laposa Norbert, a balatonalmádi Szent Imre-templom káplánja és László Dezső, a veszprémi Regina Mundi Plébánia plébánosa, egyben a Veszprémi Kolping Család Egyesület prézese mutatkozott be a Magyar Kolping Szövetség jelen lévő tagjainak.

Laposa Norbert, újmisés atya, a papsághoz vezető útjáról beszélt, és kiemelte annak fontosságát, hogy új papi hivatásokért és a meglévők megtartásáért imádkozzunk.

László Dezső atya hangsúlyozta a keresztény emberek felelősségét a hívő közösségen belül és a világban, valamint a Kolping mozgalom egyik legfontosabb feladatát, hogy tagjaival egyre mélyebben megismertesse a keresztény értékeket, és ezáltal tettekre serkentse őket. Ebben alapvető útmutatás Kolping Adolf életpéldája és műve, valamint a katolikus társadalmi tanítás. Az egyes Kolping-családok rendszerint plébániákon szerveződnek, így van ez Veszprémben is. A veszprémi Kolping-családnak a Regina Mundi Plébánia közösségi háza ad otthont.

A lelkinap délután az Árpád-házi Szent Margit-templomban folytatódott, ahol dr. Márfi Gyula érsek atya a jelen lévő prézes atyák koncelebrálásával mutatott be szentmisét, és „Jézus a mi megváltónk” címmel osztotta meg velünk gondolatait.

Demény Anna

Fotó: Kiss Judit

[simpleviewer gallery_id=”511″]

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »