A Mindszenty 80 emlékévben, március 23-án délelőtt, a még élő családtagokkal, a főpásztorral és plébános atyákkal, Balatonalmádiból kerékpárral érkező fiatalokkal, Litér polgármesterével, litéri családokkal, hívekkel együtt emlékeztünk meg Bódi Mária Magdolnáról. Halálának helyszínén, a mai református iskola udvarán, a lövéseket is felidéző szobornál koszorúzással vette kezdetét a megemlékezés, a folytatásban a temetőben Magdi sírjánál imádsággal adtunk hálát életéért.

 „Ha van egymillió imádkozó magyar, nem félek a holnaptól!” – idézte Mindszenty József bíboros szavait Ferenc pápa a bazilikában. Ezen a napon elindult a már meghirdetett imaszövetség, mely Mindszenty bíboros úr és Bódi Magdi boldoggá avatásáért, Egyházunkért, egyházmegyénkért hívja imádságra tagjait. Ismerje meg az imaszövetség tagozatait, szándékait, elmélkedéseit és csatlakozzon az egymillió magyarhoz.

A fiatal munkáslány életére április 12-13-án emlékezünk meg ismét, melyre szintén a mai napon, lelki készületet indítottunk.

Isten Szolgálója Bódi Mária Magdolna 1945 fájdalmas péntekén, március 23-án, tisztasága védelmében, a krisztusi erkölcsökért életét áldozta, amikor egy szovjet katona megtámadta. Egy héttel később, nagypénteken Boldog Apor Vilmos győri püspököt értek halálos lövések a Püspökvár pincéjében, miközben a menekült nőket védte.

Isten Tiszteletreméltó Szolgája Mindszenty József veszprémi püspökként elindította Bódi Magdi kanonizációs eljárását, Apor püspök úrét pedig támogatta. Mindszenty bíboros hitéért és nemzetéért vállalta a gyötrelmes szenvedést, Apor püspök pedig a magyar nők tisztasága védelmében halt vértanúhalált. Bódi Mária Magdolna életével és halálával tett tanúságot Krisztus mellett. Élete egyszerű volt, de színes. Lelkiatyáin, édesanyján, magasztos olvasmányain kívül csak páran segítették lelki fejlődését. Egyedül járta ezt a nehéz utat. Sok belső küzdelme volt, amelyben a Szentlélek kegyelme, az ima ereje és Krisztus Teste, a napi szentáldozás segítette. Ez az út vezetett oda, hogy szívében felismerte Isten szeretetét, és ezt környezetének sugározni is tudta, ahogy Krisztus tanítása szerint élt. Életét és tisztaságát Krisztusnak ajánlotta fel. Nemcsak a halála napja jellemző az egyéniségére, hanem élete is, ami előkészítette az ő tanúságtételét. Temesi József atya, Magdi lelkivezetője ezért adta a Magdi életét ismertető könyvnek a „Tanúságtétel liliommal, vérrel” címet.

Magdi lelkében felébredt a szerzetesi hivatás, azonban szülei rendezetlen házassága miatt nem lehetett szerzetes. Sikerült azonban olyan életet találnia, melyben egyszerű munkáslányként meg tudta élni az Istennek szentelődést és mások szolgálatát. Életének egyik jellemző vonása a segítő szeretet, az önkéntesség és a szeretetszolgálat, melyek által az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit gyakorolta. Nemcsak a templomban és az egyházközségben tette ezt, hanem a munkahelyén is, és mindenhol, ahol megfordult. Magával vitte mélységes hitét, emberszeretetét, a derűt, a szépséget és finom humorérzékét. Jó hatással volt embertársaira, elöljáróira.

Rövid földi életére 1945. március 23-án, Litéren került végleges pecsét, Krisztusnak tett fogadalmáért. Utolsó szavaival is hozzá fordult: „Uram, Királyom! Végy magadhoz!”. A gyilkos golyó azt a szívet tépte szét, mely Isten szeretetét sugározta embertársainak.

Magdi példája emlékeztet minket arra, hogy döntéseink túlmutatnak saját életünkön. Ő pedig valamennyi döntésével Krisztushoz való ragaszkodását erősítette meg. Emlékeztet minket arra is, hogy az örök élet az, ami az életnek a teljessége. Arra hívja fel a figyelmet, hogy úgy ismerem fel az életnek az értelmét, értékét, úgy ismerem meg magamat jól, azt tanulom meg, hogy ezt az életet el kell tudni veszíteni, ki kell engedni a kezemből. Ráismerni az élet teljességére, és közben ez úgy történik, hogy emberi eszközeinktől megfosztva mindent oda akarok adni az Istennek.

A Ferenc pápa által meghirdetett Imádság évében, és a Veszprémi Főegyházmegye által meghirdetett Mindszenty 80 évben, állhatatos lélekkel kérjük a Szentlélek közbenjárását, hogy Isten Szolgálóját, Bódi Mária Magdolnát és egyházmegyénk áldott emlékű korábbi főpásztorát, Isten Tiszteletreméltó Szolgáját, Mindszenty József atyát hivatalosan is a boldogok és szentek társaságában tisztelhessük.

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »