Nagypénteken, az egyházi év legcsendesebb napján, Krisztus kereszthalálára emlékezünk. Ezen a napon az egyház nem mutat be szentmiseáldozatot, az úgynevezett csonka mise szertartásával fejezzük ki a Krisztus halála felett érzett gyászt. A Szent Mihály Bazilika Főszékesegyházban délután 3 órakor Krisztus kereszthalálára emlékezve a főegyházmegye papnövendékei keresztutat jártak Östör Dániel diakónus vezetésével.
Az esti szertartást dr. Márfi Gyula érsek vezette. A nagypénteki szertartás három részből áll: az igeliturgiából olvasmányokkal és egyetemes könyörgésekkel, a kereszt előtti hódolatból, valamint a szentáldozás szertartásából. Az igeliturgia során a főegyházmegye kispapjai a Szent Mihály Kórussal elénekelték a Passiót. Az egyetemes könyörgésekben az egyház tagjaiért és az egész világért imádkoztak: minden hívőért, a keresztségre készülőkért, a kereszténység egységéért, az Ószövetség népéért, a nem hívőkért, valamint a világ vezetőiért – és különösen a szenvedőkért. Ezután az érsek a  virágvasárnapon letakart feszületről levette a leplet és énekelve szólított az imádásra: „Íme a szent keresztfa, rajta függött valaha a világnak váltsága!” majd kezdetét vette a kereszt előtti hódolat. A szertartás befejezéseként a először papság és az asszisztencia, majd a hívek levonultak az altemplomba a szentsírhoz.
Az egyház nagypénteken szigorú böjt megtartását kéri a hívektől. A 18 és 60 év közötti hívek háromszor étkezhetnek és egyszer lakhatnak jól, valamint 14 éves kortól a húsételek fogyasztásától is tartózkodni kell.
[simpleviewer gallery_id=”839″]
 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »