A Szaléziánum legújabb kiállításán egy budapesti orvos-házaspár hagyatékát tekinthetik meg az érdeklődők. Mária Terézia korabeli bútorok, Czóbel Béla, Nagy István, Egry József és mások festményeiből, herendi és más porcelántárgyak, Kovács Margit kerámiák és egyéb különlegességek várnak a látogatókra.

A tárlat szeptember 23-i megnyitóján köszöntőt mondott dr. Márfi Gyula érsek köszönetét fejezte ki a hagyaték örökösének, Horváth Bencének, aki nagyszülei gyűjteményét a Szaléziánumra bízta, biztosítva, hogy sokan örömüket lelhessék a műtárgyak megcsodálásában. Beszédében a főpásztor Jézus szavait idézte: A lámpást sem azért gyújtják meg, hogy a véka alá, hanem hogy a lámpatartóra tegyék, és akkor világít mindenkinek a házban (Mt 5,15).

A kiállítást Némedi Lajos alpolgármester nyitotta meg, aki Veszprém városa nevében megköszönte az értékeket, amelyeket ide elhoztak. Hangsúlyozta, hogy a Veszprém és a környék lakosságára jellemző, hogy művészetszerető, művészetpártoló, művészetet értő és kereső emberek alkotják ezt a közösséget.

A család részéről Horváth Bence mesélt nagyszüleiről, hogy kik voltak, honnan jöttek azok az emberek, akik ma ezt a gyűjteményt köszönhetjük. A nagyszüleim, de ugyanúgy szüleim és én magam is – afféle „finom-lelkű” emberek lévén rajongtak a művészetért, a nagyszerű festményekért, kézműves remekekért. Tudatosan tervezték az életüket, így tehát a szépséget összekötötték annak hasznosságával és amikor úgy alakult, hogy megengedhették azt maguknak, szert tettek egy-egy festményre, porcelánra, más egyéb műtárgyra. Szeretném örökségüket méltó módon, a nagyközönség számára is bemutatni – mondta Horváth Bence.

Pálfalviné Ősze Judit igazgató olvasta fel Dohnál Szonja művészettörténész írását, melyben az itt kiállított alkotásokat mutatta be. Kiemelte, hogy ez a csodálatos kollekció, kifinomult ízlésvilágról tanúskodik. Nagy odafigyeléssel összegyűjtött festmények, porcelánok, üvegek, bútorok együttese; egy külön világba csöppenhetünk, amikor a terembe lépünk. A képzőművészet és iparművészet területéről válogatott igazi remekművekkel ismerkedhet meg a közönség. Ez különösen értékelendő akkor, ha a gyűjtők nem szakemberek (mint jelen esetben is), pusztán kedvtelésből és saját gyönyörködtetésükre vásárolnak műtárgyakat, szem előtt tartva azok művészi, esztétikai értékét. Az alkotók között vannak az egy időben (1883) született Kossuth-díjas Egry József és Czóbel Béla, valamint Mednyánszky László, Ámos Imre, Nagy István, Kovács Margit – csak, hogy néhány nevet emeljünk ki a gyűjteményből – szép palettáját adják a 19. század második fele, 20. század első fele magyar képzőművészetének.

A kiállításmegnyitón közreműködött Molnár Péter klarinétművész.

A kiállítás megtekinthető kedd-szombatig a Szaléziánumban.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »