A Veszprémi Főegyházmegye főpásztora, Dr.Udvardy György érsek – mint a 10 főegyházmegyei köznevelési intézmény fenntartója, hagyományteremtő szándékkal Központi Tanévnyitó Veni Sancte szentmisét mutatott be a veszprémi Szent Margit templomban augusztus 31-én. Vele együtt koncelebrált Dékány Árpád Sixtus O.Cist, a Veszprémi Főegyházmegye Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága vezetője, Tornavölgyi Krisztián érseki irodaigazgató, plébános, Darnai János, a veszprémi Padányi, valamint Csonka Nándor, a tapolcai Nagyboldogasszony iskolák lelki igazgatói.

Szentbeszédében a főpásztor a csodáról beszélt, hangsúlyozva, hogy Jézus csodái mindig meghívnak bennünket a jóra, az igazra, a szentre. S Jézus csodái mindig tanítanak bennünket a boldog, és méltó életre – mondta, mert az Isten, az embert boldognak akarja tudni.
György érsek kiemelte: A csoda annak az országnak a jele, ahol megvalósul Isten uralma, ahol befogadjuk az Atya ismeretét, az Atya szeretetét, ahol elfogadjuk Jézus Krisztus tanítását. Átalakít bennünket, befoglal magának, új ötleteket, új célokat ad és tűz ki elénk. Új dinamizmussal ajándékoz meg bennünket Isten országának a törvénye, s törvényének az ereje. És ezt az országot, s az országnak ezt a csodálatosságát éljük meg, tapasztaljuk meg egészen sajátos módon, az oktatásnak, a tanításnak és a nevelésnek a szolgálatában.

Úgy tekintünk az előttünk álló tanévre, mint Isten országa megvalósulásának egy helyére – mondta. Minden óvodában, minden iskolában, minden osztályteremben, minden foglalkozáson. Azzal együtt, hogy elérhetjük az oktatási célunkat, amit kitűztünk arra az órára, azzal együtt, hogy elérjük azokat a céljainkat, amelyeket közösen szülőkkel, pedagógusokkal együtt kitűztünk, más is megvalósul.életnek a szolgálatát, felelőségét, az ember, akiről tudjuk, hogy a bűn által sebesüléseket, sérüléseket hordoz, de az emberről tanítunk, akit Jézus életnek a szolgálatát, felelőségét, az ember, akiről tudjuk, hogy a bűn által sebesüléseket, sérüléseket hordoz, de az emberről tanítunk, akit Jézus Krisztus megváltott. Szabadsággal ajándékozott meg. S minden eszközt, minden tudást átadott, hogy ez az ember, terheivel, sebesüléseivel, sérüléseivel boldog tudjon lenni. Az egyház oktatási intézményeiben, szociális, vagy más egyéb intézményeiben ezt az embert akarja szolgálni. Aki fölismeri istengyermeki méltóságát, aki fölismeri önmagában Isten országának a törvényeit, s hiszi, hogy ezáltal boldog életet tud élni. Ezáltal szolgálni tudja a társait, társadalmat, kultúrát. Az egyház, jelen helyzetben úgy is tekint oktatási intézményeire, -s ezért is fontos, hogy legyenek és erősek legyenek, és dinamikusak legyenek-, mint az életnek a bástyáira. Ahol védeni lehet, ahol védeni kell, s védeni van mód, az emberi életet. Ez nem végvári küzdelem. Nem romantikus elgondolás, nem olyan állapot, amit hosszú évtizedeken keresztül érdemes fönntartani, és gyönyörű verseket írni erről. Hanem az élet megőrzésének, reális, közvetlen lehetőségét jelenti.
Hozzátette: Ne óvjuk meg ránk bízott gyermekeket a cselekedeteik következményétől. Nem teszünk jót, ha ezt tesszük. Isten mindig bízik az emberben, bízik a szabadságában, s ott van mellette, amikor téved. Ott van mellette, amikor meg kell küzdeni azzal, amit saját magának, vagy társainak okozott. Küzdjön meg, jusson el a szabadságra, és legyen ez az élmény- tapasztalat számára növekedést adó. S azt kérem itt jelenlevő néhány diáktól, de mint hírvivőtől, hogy erősítsétek magatok között, egymás között, hogy nagyon fontos bízni tanáraitokban. Mert ők szeretnek benneteket, mert ők javatokat akarják, mert tudják, hogy mi jó nektek. S azt akarják adni mindig. Még akkor is, amikor nem mindig azt teszik, amit szeretnétek, vagy ami éppen akkor ott jó vagy kézenfekvő lenne. Nem lenne igaz, ha a nevelői közösség felsorolása három nagyon markáns eleme, Végezetül az Egyházmegyéről szólt.  Fontos tudatosítanunk magunkban oktatási tevékenységünk, nevelő tevékenységünk kezdetén, megújult kezdetén, hogy nem mást teszünk, és nem másért szolgál az egyház, mint az evangéliumban megtapasztalt, istenképmású emberért.
Az Egyházmegye szándéka is, munkatársai is, ahol akarjuk szolgálni ezt a csodát, ami az osztályteremben, a beszélgetésben, a foglakozásokon a tanár-szülő kapcsolatában, szülő-gyermek kapcsolatában valósul meg. Jézus szavának ereje van. Mi bízunk ennek a szónak az erejében, bízunk abban, hogy az Isten hatalmas tetteket akar véghez vinni ebben az esztendőben is – zárta a beszédet az érsek.

 

A Veszprémi Főegyházmegyében a 2021/22-es tanévet 314 pedagógus és 3045 tanuló kezdte meg. A veszprémi Szilágyi Keresztény Iskola új vezetőt kapott – Halmay György nyugdíjba vonulása kapcsán – Eveli Pétert bízta meg a főpásztor az intézmény irányításával.

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »