Szent Kinga-ünnep Küngösön

Immár több éves hagyomány jegyében tartották meg a Veszprémi Főegyházmegyében idén is Szent Kinga névünnepéhez kapcsolódva a tiszteletére épülő küngösi templomban a búcsúi misét, melyet ezúttal Heiter Róbert Gottfried, a Csornai Premontrei Apátság újmisés áldozópapja mutatott be Beke Zsolt helyi plébánossal együtt.

Az ünnepi alkalommal bemutatták a hajlék elkészült szárnyas oltárképét, Felhősi István festőművész alkotását, amely a középső táblaképen Szent Kingát ábrázolja, kezében a szüzesség jelképével, a liliommal, illetve a küngösi templom makettjével két angyal társaságában, akik a kezükben tartott címeres zászlókkal jelzik a szentnek magyar és lengyel kötődéseit, kölcsönös tiszteletét az Egyházban. A két oldalsó táblán pedig részleteket láthatunk Kinga életéből, utalva földi és égi születésére, a legendáiból ismert eseményekre; kézfogójára Szemérmes Boleszlávval, az erdélyi sóbányában elejtett gyűrűjére, amelyet azután lengyel földön, Wieliczka bányájában találtak meg.

A szentmise kezdetén Beke Zsolt plébános beszámolt nemrég Ószandecben tett zarándok-látogatásukról, s megmutatta azokat az emlékjeleket, apró ereklyéket, amelyeket onnan hoztak magukkal a templom gazdagítására.

Szentbeszédében a premontrei atya Szent Kinga gondoskodó szeretetéről szólott, amely egész életében mozgatta lengyel királynéként is a rábízottakért, akiknek otthont igyekezett teremteni. Otthont teremtett férjének, a lengyel egyház szolgálattevőinek; szerzetesházak, templomok, püspökségek alapításával, otthont teremtett az úton járóknak vendégházak, a betegeknek ispotályok létesítésével. Olyan világban élt, ahol még ember embernek farkasa volt, ahol farkastörvények uralkodtak, s ő irgalmasságával mégis az emberek angyala lehetett, példát adva ezzel korának és egészen napjainkig. Az angyalok nagy tisztelője volt Boldog II. János Pál pápa is, aki hirdette: az angyalok ott vannak életünkben, minden utunkon jelen vannak, s Isten segítői ők. A három legnagyobb, Gábriel, Isten küldötte, harcosa, Rafael, Isten gyógyító angyala, Michael, aki neve szerint „olyan, mint az Isten”. Kinga mindhárom angyal erényeit magában hordta, s példát ad nekünk arra, hogy mi is Gábrielek, Rafaelek és Michaelek legyünk a közösségeinkben, a körülöttünk élők életében. Mi mindannyian Isten legtökéletesebb, legszebb torzói, befejezetlen remekművei vagyunk, amelynek a befejezését, annak súlyos felelősségét Isten ránk bízza, de támogatólag mellettünk áll. Más és másféle küldetésben kell tökéletesednünk, s küldetésünket a mások életében tudjuk csak megvalósítani, küzdelmeinket megvívni. Egymást megtartva, támogatva, egymásba kapaszkodva, egymást kiegészítve törekedni az Isten felé.

A szertartás során két zászlót is megáldott Heiter Róbert Gottfried, amelyeket egy veszprémi lengyel származású asszony, Badacsonyiné Elzbieta Modzelewska adományozott a templomnak. Rajta Kinga ábrázolásai láthatók, többek között utalás a szentek sorába emelésének eseményére II. János Pál pápa által. A szentmisében magyar és lengyel szenténekekkel szolgált a Rómaifürdői Szent Cecília Kórus és a küngösi Cantate Deo énekkar Kismartony Katalin és Szabó Gergely vezényletével.

Beke Zsolt atya a szertartás végén bejelentette, hogy úgy tervezik, október 12-én kerülhet sor a templom ünnepélyes felszentelésére, amelyet Márfi Gyula érsek fog celebrálni. Nagyon sokan adakoztak a templomra, mondta, a plébános, amely a hívek és jóakarók anyagi segítsége mellett később állami és érseki támogatással is épülhetett 2005 óta, s jelenleg már csak a külső tatarozása van hátra.

Toldi Éva

[simpleviewer gallery_id=”336″]

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »