Június 26-án nyitják meg Bécsben a Fidelissimus Pastor – A leghűségesebb pásztorMindszenty bíboros fehérvértanúsága kiállítást. Védnöke Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek; Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek és Márfi Gyula veszprémi érsek.

A megnyitóra június 26-án 18 órakor kerül sor a Palazzo Porciában (Bécs, I. kerület Herrengasse 23.), amelyen részt vesz és köszöntőt mond: Szalay-Bobrovniczky Vince, Magyarország Ausztriába akkreditált rendkívüli és meghalmazott nagykövete, Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg, a  Mindszenty Alapítvány elnöke. A kiállítást megnyitja Cserháti Ferenc, a külföldön élő római katolikus magyarok lelkipásztori ellátásával megbízott esztergom–budapesti segédpüspök.

Kovács Gergely okl. posztulátor, a kiállítás főkurátora ismertette a Vatikáni Rádió műsorában a hamarosan megtekinthető tárlatot.

Elmondta: a bécsi Palazzo Porciaban már rendezik a tárlatot, melynek ötlete a bécsi Balassi Intézet – Collegium Hungaricum tudományos igazgatójától, Szabó Csabától és a Pázmáneum rektorától, Varga Jánostól származik. A kiállításhoz kapcsolódó tanulmánykötet mottójául Varga János gondolatait választották: „Nem akarjuk elfelejteni, sőt ápolni akarjuk emlékét, tanulni tőle és megtapasztalni, hogy van üzenete a mának és ez az üzenet élő, eleven és átható, mint az Isten igéje, amiben hitt, amit megélt, amiért szenvedett, és amely egyedül képes megváltoztatni a világot.”

A tárlatot széles körű összefogással rendezték; műtárgyakkal, fényképekkel, különböző jellegű szakmai segítséggel társult kialakításához a Magyarországi Mindszenty Alapítvány, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Esztergomi Prímási Levéltár, az Esztergomi Főszékesegyházi Kincstár, a Veszprémi Főegyházmegye, a veszprémi Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény, a Veszprémi Érseki Könyvtár, a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltár, a veszprémi Szent Mihály-bazilika, Szent Margit és Magyarok Nagyasszonya Plébánia.

A kiállítás öt teremből áll, az első gyönyörű barokk teremben kap helyet a kiállított műtárgyak legnagyobb része. A teljes életút bemutatásának szándékával életének legfontosabb momentumai köré rendezték a különböző tematikus egységeket, melyek közül az első az életét meghatározó szülőföld bemutatása. Rövid latin mottók és a püspökszentelés Mindszenty bíboros számára életprogramot jelentő igéi alkotják az egyes részek címeit. Az első rész mottója: „Legyen ő a hűséges és okos szolga, akit te, Uram, egész családod fölé helyezel, hogy alkalmas időben eledelt adjon nekik” – ismertette Kovács Gergely.

A második egység, a történelmi környezetet is érzékeltetve, szögesdrót mögé kerül: püspöki és hercegprímási szolgálata, nyilas és kommunista börtönévei. Most először láthatják az érdeklődők a Veszprémben megőrzött tárgyi emlékeket, a majdnem teljes emlékanyagot. E rész a püspökszentelés legkifejezőbb szertartáselemét állítja a figyelem középpontjába: amikor a felszentelendő a Mindenszentek litániája alatt a földön fekszik, Isten előtt megalázza magát és üdvözült testvéreink közös imádsága mellett az ő erejébe öltözik: „Hogy ezt a választottadat meg†áldani, meg†szentelni és föl†szentelni méltóztassál.” Hogy „Te légy az ő tekintélye, Te légy az ő hatalma, Te légy az ő erőssége.”

Ezt követik 1956 napjai, a börtönből való kiszabadítása, követségi félrabságának rövid bemutatása, és a következő nagyon fontos rész: a számkivetett magyarság lelkipásztori szolgálata. Mindszenty bíboros hitvallását és lelkipásztori karizmáját hangsúlyozzák ezek a kiállításrészek, melyek az ő életpályáját meghatározták – hangsúlyozta a kiállítás főkurátora.

Jelképesek és meghatóak VI. Pál pápa 1971-ben mondott szavai, mielőtt a bíboros Bécsbe indult: „Ajándékba adom Őeminenciájának bíborosi mantellomat, hogy a hűvös országban védje a hidegtől és jelképéül annak a meleg szeretetnek és nagyrabecsülésnek, mellyel személye iránt viseltetem.” A kiállításon ez a bíborosi köpeny is látható.

„Soha, egyetlen alkalommal sem tapasztaltuk, hogy megbontottad volna a Hozzánk fűző szeretetegységet, és a hálás tisztelet kötelékére támaszkodva – hűséged és kötelességteljesítésed miatt, amit Krisztus Egyháza iránt tanúsítottál, és a jövőben is tanúsítasz – csodálatunkkal veszünk körül” – szerepel VI. Pál pápa tanúságtételében. Ez vezeti be az életszentségével, tiszteletével és szenttéavatási eljárásával kapcsolatos részt, mely a Vixit et vivat – Élt és éljen címet kapta.

A hátsó négy terem nagyméretű képekkel, modern installációkkal tárja a közönség elé Mindszenty bíboros életútját. Az utolsó terem a Pázmáneumban használt bútorokkal teszi elevenebbé az 1971 és 1975 közötti életszakaszt, a bécsi kötődéseket.

Külön érdekessége a kiállításnak, hogy – a helyi szokásokhoz alkalmazkodva és Mindszenty bíboros emlékének elevenségét szemléltetve – a fotóművészet és a kortárs képző- és festőművészet gazdag tárgyanyaggal szerepel: Babusa János életnagyságú budaörsi szobra és szoborterve, Hermann Zsolt budapesti szoborterve, továbbá számos festmény, grafika és fényképfelvétel.

A kiállítás védnökei: Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek; Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek és Márfi Gyula veszprémi érsek.

Fidelissimus Pastor – A leghűségesebb pásztor című kiállítás augusztus 10-ig a bécsi Palazzo Porciában ingyenesen látogatható; augusztus 20. és október 15. között Veszprémben tekintheti meg a nagyközönség.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »