A Gizella Napok ünnepségsorozat keretein belül megnyitotta kapuit a megújult veszprémi várnegyed, amelyben 2025 év végéig összesen 18 műemlék épületet újít meg a Veszprémi Főegyházmegye Magyarország Kormánya támogatásával.

A hivatalos megnyitónak a Szent Mihály Főszékesegyház adott otthont, amiben felcsendült a Gizella Fanfár Pályázat győztes műve, amelyet Malek Miklós zeneszerző komponált és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatta, majd Dr. Takáts István, érseki általános helynök köszöntötte az egybegyűlteket.

Porga Gyula, Veszprém polgármestere arról beszélt, hogy a Veszprémi Főegyházmegye jelmondata, „Őseink hite a jövő reménye” a város mottója is lehetne.
– Biztos vagyok, hogy ez a gondolat vezérelte annak idején Volkra Ottó püspököt, aki a leégett Veszprémbe, feldúlt várba érkezve nem a település pusztulása mellett döntött, hanem a jövőre gondolva iskolát alapított. Később Padányi Biró Márton, Ranolder János, Hornig Károly püspökök is azért építkeztek, újítottak, mert a jövőt formálták az őseink hitére támaszkodva. Mi, most 2023-ban szintén arra kaptunk megbízást, hogy a jövőt formáljuk. Hálásan köszönöm Érsek atyának, hogy volt bátorsága, kitartása ezt a hatalmas beruházást megkezdeni és elvégezni – hangsúlyozta a városvezető.

Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter kiemelte, az egykori kanonok és kutató, Gutheil Jenő is arról írt egyik könyvében, hogy már 866-ban működött Veszprémben a Szent Mihály érsekség.  Itt, ahol Szent István és Koppány csatázott, eldőlt a magyarság sorsa. A keresztény világ legkeletibb bástyája lettünk. A veszprémi vár a történelem számos pillanatáról tanúskodik, és megújulásával nemcsak a múltunkat, a történelmünket helyezzük méltó helyre, hanem az önazonosságunkat is visszakapjuk. A várfokról nemcsak a Bakonyig látunk el, hanem itt időzve megértjük, milyen veszpréminek, kereszténynek és magyarnak lenni – szögezte le.

Dr. Udvardy György érsek Izaiás prófétát (60.1) idézte: „Kelj föl, ragyogj Jeruzsálem, az Úr dicsősége felragyogott fölötted!”
– Számunkra ez az üzenet azt jelenti, a földi világ keretei közt is a mennyei Jeruzsálem dicsőségét tartjuk szem előtt. Ez a hazaérkezés. A kultúra és a tudomány segítségével teremtünk. Krisztus személye pedig összefogja az embert, az életet, a kultúrát, a tudományt. Ez a szellemi háttere a megújításnak, amely nemcsak építészeti, hanem tervezői, kivitelezői, kutatói, régészeti, restaurátori, műemléki, múzeumi, turisztikai, pasztorális, hitéleti feladat is egyben – hangsúlyozta. Érsek atya hálás szívvel mondott köszönetet Magyarország kormányának, benne Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, polgármester úrnak a támogatásáért, a közös munka sikeréért, valamint mindenkinek aki áldozatos munkájával részt vesz a beruházásban.

Vörös Tamás DLA főépítész kihangsúlyozta, történelmi jelentőségű a beruházás, amely a veszprémi érsek gondoskodó figyelme, inspiráló jelenléte és remek csapata nélkül nem valósulhatna meg.

Pém Attila, a beruházásért felelős igazgató-helyettes az új évezred legnagyobb hazai beruházásai közé sorolta a veszprémi várnegyed megújítását, amely most félidejéhez érkezett.
– Végre meg tudjuk mutatni, hol tartunk és hová szeretnénk eljutni. A 35 ezer épített négyzetméteren túl 10 ezer négyzetméternyi szabad terület is megújul, olyan kertek nyílnak meg, amelyek sosem voltak korábban láthatóak.

Dr. Nagy Veronika, a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény igazgatója szerint örömünnep a mai, hiszen a nagy vállalás feléhez érkezve egy rövid ideig megpihenhetnek.
– A most induló Work In Progress 2023 (WIP’23) munkaközi kiállításunk célja, hogy bemutassuk azt a megfeszített munkát és eredményeit, amelyet az elmúlt három évben végeztünk. Erre az örömre hívom önöket, hogy tapasztalatainkat, tudásunkat megoszthassuk mindenkivel – mondta.
A veszprémi érsekség a nyitóhétvégén szombaton és vasárnap is számos családi, gyermek, liturgikus programmal készül a megnyíló épületeiben.

Az ünnepi esemény a záró áldás után Dankos Attila orgonaművész koncertjével zárult.

Az első ütemben valamennyi épület homlokzata és tetőszerkezete megújult. Elsőként készült el a Szent Mihály Főszékesegyház, pénteken pedig ismét látogathatóvá vált a várnegyed, a Körmendy Ház, a Biró-Giczey Ház és az Érseki Palota egyes terei. A 35 ezer négyzetméter épített terület mellett 10 ezer négyzetméter kert is megújul 2025-re, melyek közül mostanra a Körmendy Ház és a Nagyszeminárium kertjét vehetik birtokba a látogatók, a Biró-Giczey Ház belső udvarával egyetemben.

Az eseményen részt vett dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, Nacsa Lőrinc miniszteri biztos, Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője, Takács Szabolcs főispán, valamint Porga Gyula polgármester.

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »