Emlékezés Mindszenty bátor kiállására a nyilas uralommal szemben

Emlékezés Mindszenty bátor kiállására a nyilas uralommal szemben

Mindszenty József, egykori veszprémi püspök letartóztatásának évfordulóján, november 27-én, Veszprémbe látogat Dr. Erdő Péter bíboros, aki többek között előadást tart a veszprémi Törvényszéken, ugyanakkor ezen a napon nyílik meg a veszprémi Várbörtönben az a kamarakiállítás is, amelynek célja, hogy bemutassa Mindszenty bátor kiállását az emberi méltóság és katolikus hit védelmében.

  1. november 27-én sötét fejezet íródott Veszprém történetében, amikor Mindszenty Józsefet, veszprémi püspököt, szembeszállva a Szálasi Ferenc által irányított Nyilas-kormányzattal, letartóztatták és börtönbe hurcolták.

A letartóztatás története és háttere

Mindszenty püspök erőteljesen ellenezte Szálasi Ferenc politikáját. Amikor Szálasi az államfői jogokat átvette és az ország közalkalmazottait és köztisztviselőit hűségesküre akarta kényszeríteni, Mindszenty, lelkiismeretére hallgatva, megtagadta az eskütételt, mely ellentétes volt a katolikus egyház tanításaival. Kéziratot írt „Juramentum non” (Nincs eskü) címmel, melyben világosan megfogalmazta, hogy miért nem tehet hűségesküt egy olyan hatalomnak, amely a keresztény hit alapelveit tagadja.

A nyilasok nyomására 1944-ben a ferences templomban megtartotta az úgynevezett „zöld misét”, de ezt a ferences rendfőnöknek jelezte, és példaadó eljárást kért, hogy a szentmisét politikai célokra senki se használhassa fel.

A püspök 1944 november 13-án Szöllősi Jenő miniszterelnök-helyettesnek átadta a Dunántúli püspökök memorandumát, amelyben felszólították a kormányt, hogy vessen véget a háborús pusztításoknak. Mindszenty ezzel a lépésével az egyház függetlenségéért és a magyar nép szenvedéseinek enyhítéséért szólalt fel, ám ez végül letartóztatásához vezetett. A nyilasok katonai ürüggyel, Schiberna Ferenc hadműveleti kormánybiztos személyes ellenszenve és a püspök elleni hatalmi gyűlölet hatására fogták el őt november 27-én, három paptársával együtt. Az elfogás pillanataiban sem engedelmeskedett a hatóságoknak, nem ült be a rendőrautóba, hanem papjai, valamint szeminaristái gyűrűjében, gyalogosan kísérték őt a városon keresztül a rendőrségi fogdába. Ezt követően több papot és szeminaristát is letartóztattak, összesen 28 főt, és a püspöki palotát lefoglalták, amely Szálasi főhadiszállása lett.

Mindszenty öröksége a hit és emberi méltóság védelmezésében

Mindszenty bebörtönzése nemcsak a püspökre és egyházára mért csapás volt, hanem az emberi méltóság elleni támadás is, amely az akkori katolikus közösséget és a magyar társadalmat mélyen megrendítette. Mindszenty életpéldája ma is inspirációt nyújt: kiállása és hite, szembeszegült a legnagyobb nyomással, és újra meg újra bizonyította, hogy a lelkiismereti szabadság és a hit ereje legyőzi a földi hatalmakat. A november 27-én nyíló kiállítás e szilárd hit és kitartás örökségének állít emléket, és emlékeztet arra, hogy a sötét időkben a fény sokszor azokban az emberekben ragyog fel, akik hűek maradnak értékeikhez és hitükhöz.

Várjuk az érdeklődőket a veszprémi Várbörtön kamarakiállítására és Erdő Péter bíboros előadására, hogy közösen emlékezzünk Mindszenty József életének bátor példájára.

Dr. Erdő Péter bíboros előadása regisztrációhoz kötött, melyet cikkünk végén talál, és 70 fő jelentkezésénél lezárjuk.

Regisztráció

HELYSZÍN

Veszprém Vár

kezdete

2024.11.27.
szerda 16:30

vége

2024.12.07.
szombat 14:07

További események

HELYSZÍN

Veszprém

kezdete

2024.12.07.

2024 – Az Élményeink Éve

Az év vége mindig az összegzés, a hála és a jövőbetekintés ideje. Így van ez nálunk is a veszprémi Biró-Giczey Házban, ahol idén is számos különleges eseménynek, kiállításnak és emlékezetes pillanatnak lehettünk részesei. Engedjék meg, hogy most, az adventi időszakban, egy kicsit visszatekintsünk az elmúlt évre, és megosszuk Önökkel a közelgő ünnepi időszak legfontosabb információit.

Megszakítás