A hit oszlopa: Mindszenty és Apor püspök – Hősies példaképek az egyház élén

Dr. Udvardy György, a veszprémi érsek köszöntötte Dr. Veres András püspök urat, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökét, aki az ünnepi szentmisét vezette. Érsek atya emlékezett a múlt fontos eseményeire, többek között a két püspök 80 évvel ezelőtti találkozására, Mindszenty József püspök Veszprémbe történő kinevezésére, valamint egy Soproni püspöki találkozóra, amelyet Apor püspök vértanúságát megelőző időszakban említenek. Hangsúlyozta, hogy Isten gondviselése vezet bennünket, bár a jövő feladatai bizonytalanok, és bátorította a jelenlévőket, hogy erősödjenek elődeik példájából.

Veres András győri püspök atya prédikációjában a Szent Péter katedrális ünnepét – amely egyszerre könyörgő nap a pápa és az egész egyház számára – állította középpontba. A homíliájának elején emlékeztet a Jézus által Péterre adott szóbeli alapítványra, miszerint “te vagy az a szikla, amelyre egyházamat építem.” Ezzel hangsúlyozza, hogy bár Jézus Krisztus a közösség szegletköve, az egyház földi élén mindig egy olyan vezető áll, aki az ő helyét képviseli.

Veres András püspök atya rámutat, hogy Péter és az apostolok – valamint utódaik – feladata a hívők megerősítése a hitben, különösen a különböző ideológiák és az ellenséges erők támadásai közepette. Az egyház ellenségei már mindig is a vezetők gyengítésére törekedtek, hiszen ha az alap meginog, az egész közösség veszélybe kerül. Ezt illusztrálja egy, a Pannonhalmi Apátság ebédlőjében látható festmény, amelyen egy ferde torony látható, amely a sziklaalap fontosságára hívja fel a figyelmet.

Mindszenty bíboros és Apor püspök példáját elénk állítva, püspök atya részletesen kifejtette, hogy ők nem csupán az egyház vezetői voltak, hanem hősies példaképek, akik személyes barátságuk és elkötelezettségük révén mutatták meg, hogyan kell bátran kiállni a hitért. Mindketten életüket és akár az életüket is feláldozták az egyházért, szembenézve az ellenséges erőkkel, amelyek célja az egyház gyengítése volt. Mindszenty bíboros különösen nagyra értékelte Apor püspök hősies helytállását, sőt, 1973-ban javasolta Apor püspök szentté avatását, jelezve e két püspök közös elkötelezettségét a hit és a közösség védelmében.

Veres András végül arra hívta fel a figyelmet: az egyház alapja – Jézus, a szegletkő – ami erős maradjon, és mindannyiunknak példaképként kell tekinteni a hősies, odaadó szolgálatra, amelyet Mindszenty és Apor püspök testesített meg. Emellett imádkozunk a jelenlegi egyházfőnkért, Ferenc pápáért is, hogy ő is, az ő szenvedései közepette erős hitbeli példát mutasson.

A szentmise után a Magyar Honvédség Légierő Zenekara adott koncertet, amelyben közreműködött a Padányi Katolikus Iskola kórusa, valamint Dankos Attila orgonaművész.

 

Galéria

További hírek

2025.04.30.

Magdi lelkisége és élete továbbra is köztünk van

A 2025-ös Gizella-napokon is példaként állítjuk Bódi Mária Magdolna, a litériek szentéletű fiatalja, akit az Egyház április 26-án avatott volna boldoggá. A boldoggá avatást Ferenc pápa halála miatt elhalasztották, így a liturgikus ünneplésre egy későbbi időpontban kerül sor. Mégis, Magdi élete és lelkisége továbbra is jelen van közöttünk – a remény, a szeretet és az élő hit tanúságtevőjeként. A Gizella-napok keretében ezért olyan programok valósulnak meg, amelyek Magdi személyiségjegyeit, erényeit és örökségét állítják a középpontba.

2025.04.30.

Bódi Mária Magdolna boldoggá avatására készülve

Krisztus életáldozatának és feltámadásának ünnepén a Mennyei Atya hazahívta Ferenc pápát. Ennek következtében négy nappal Bódi Mária Magdolna tervezett boldoggá avatása előtt vált világossá, hogy tervezett ünnepünket nem most fogjuk megülni.

Megszakítás