Ünnepélyes diplomaosztót tartottak a Veszprémi Érseki Főiskolán, ahol Sebestyén József rektor köszöntötte az egybegyűlteket.
Ezt követően Dr. Udvardy György, veszprémi érsek mondott beszédet.
– Ünnepre készülünk és az ünnepet a Jóisten készíti számunkra. Mi a körülményeket igyekszünk megteremteni, míg a tartalmat, a szívet érintő üzenet az mindig az Istentől jön – kezdte köszöntőjét a főpásztor.
Majd úgy folytatta, jó tudni azt, hogy a főiskolánk egyházi fenntartású, ily módon az egyház küldetésének az egészéből részesedik, illetve az egyház küldetését is igyekszik teljesíteni.
Érsek atya felidézte Jézus szavait: „Menjetek el az egész világra, hirdessétek az evangéliumot, kereszteljétek meg az embereket az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében.” Szerinte, ez az egyetemes küldetés jelenik meg az egyház különböző tevékenységében, igehirdetésében, a karitatív, szociális, közösségi, a főiskolai tevékenységében.
– Jubileumi évben vagyunk, különösen erővel hatnak Jézus mondatai: „Az Úr lelke rajtam, Ő küldött engem, hogy gyógyulást vigyek a betegeknek, szabadulást a börtönben lévőknek, az Ő kegyelméért”. Ez történik most a diploma átadásakor. Hiszen ezek a diplomák is a társadalmi szolgálatban adnak majd segítséget, biztos támpontot. Ezeken keresztül valósul meg a jézusi küldetés – mondta.
Polgárdi Imre, a Veszprém Vármegyei Közgyűlés elnökeFerenc pápát idézve arra hívta fel a figyelmet, hogy emberként a fények mellett az árnyékra is figyelnünk kell. A szenvedélybetegek, a hajléktalanok, a szegények, az idősek és a betegek mellé állni missziós feladat.
– A cél segíteni az embertársainkat. Az egyház az, amely legmagasabbra tekintve is ismeri a mélységet, az üdvösséget és a nyomorúságot együtt látja. Ezért értheti meg és érheti el a társadalom perifériáján lévő embertársainkat – emelte ki.
Hozzátette, az úton, amit a diplomások választottak, nem lesz mindig könnyű Isten szeretetét és békéjét hirdetni. Arra kérte a végzősöket, ne féljenek kérdezni, s legyenek hidak ember és ember között, valamint ember és Isten között.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy egy egészséges közösség, élhető társadalom nem tud ezek nélkül a segítő szakmák nélkül élni. Kiemelte, a diploma felelősséggel is járt, s beszédét azzal zárta, a diplomások küldetése, hogy soha senki ne érezze magát egyedül.
Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, a tárgyilagosság, a bátorság, a felelősségvállalás, valamint a hit, a remény és a szeretet hármas erényeit emelte ki.
– A tudomány, a szakma, csak akkor válik a köz javára, ha ezen erények szellemében tudjuk művelni. Valódi tudásra és igazi hitre törekedjenek és világítsanak rá az örök kísértőkre, az áltudományra és tévhitekre, a hamis ideológiákra, a múltat megvető szellemi áramlatokra. Segítse Önöket mindaz a szellemi tőke, amit a főiskolai tanulmányaik során kaptak – fogalmazott.
Ezt követően Valler Ilona, a Csolnoky Ferenc Vármegyei Kórház ápolási igazgatója arról beszélt, a világnak nagy szüksége van a diplomások tudására, elköteleződésükre. Fontos momentumként említette meg a kórház és a főiskola közös együttműködését, amelynek köszönhetően szeptembertől az intézményben megkezdődik a diplomás szakápoló képzés.
Dr. Sebestyén József rektor elmondta, a 2024/25-ös tanévben 332 hallgató iratkozott be, ez másfél évtizedes rekordot döntött meg, 207 elsőéves hallgató kezdte meg tanulmányait. A szociális munka alapszakra 119-en, a csecsemő- és kisgyermekgondozó alapszakra 82-en iratkoztak be. Új szakirányú képzésekkel bővült az oktatási paletta is. Elindult a felnőttképzési rendszer is – kórházi önkéntes és segítő beszélgető. A tanév végén 60 hallgató szerzett graduális vagy posztgraduális diplomát. Örömteli eredmény, hogy az Oktatási Hivatal engedélyezte a diplomás szakápoló képzés elindítását is. Történelmet írt a Veszprémi Érseki Főiskola a veszprémi felsőoktatásban. Ezzel a Katolikus Egyház és a főiskola társadalmi felelősségvállalása tovább erősödik a régióban. A VÉF így hat graduális és 16 posztgraduális képzéssel vág neki az új tanévnek, ami minden várakozást felülmúlt, annak tükrében, hogy 2020-ban mindössze két graduális és két továbbképzési szakon folyt az oktatás.
– Az első diplomások életük meghatározó mérföldkövéhez érkeztek. A mai esemény megjeleníti az egyéni sikereket, ugyanakkor megtestesíti egy nemzet, egy akadémiai közösség, vagy egy család elvárásait, azokkal a kompetenciákkal, tudással, képességekkel, felkészültséggel szemben, amelyre ez az oklevél képes. Ez a diploma azonban nemcsak képesít, hanem kötelez is. A minőségi tudás és a magas szintű ismeretek csak akkor válhatnak társadalomformáló, értékteremtő és megtartó erővé – mondta.
Ezt követően a hallgatók búcsúztak el a távozóktól és a végzősök is megköszönték az itt töltött időt, majd sor került a díszes oklevelek átadására is.