Kármelhegyi Boldogasszony búcsú Keszthelyen

A Kármelhegyi Boldogasszony búcsú előestéjén papi és szerzetesi hivatásokért ajánlották fel az imádságot a keszthelyi Kis Szent Teréz Karmelita Bazilikában.

Az ünnepi szentmise szónoka főtisztelendő Barbut Péter nagyváradi atya volt, aki prédikációjában mély gondolataival és személyes tanúságtétellel buzdította a híveket.

A liturgia zenei szolgálatát a Schola Theresia alkalmi énekes formáció látta el. Előadásukban Duarte Lobo: Missa Sancta Maria című miséje hangzott el, amely különleges hangzásvilágával méltó módon emelte az ünnep fényét.

A szentmisét követően kiskörmenet indult a templom körül, majd az esti vesperást főtisztelendő Solymos András keszthelyi káplán atya vezette. A vesperás zenei szolgálatában a Vox Carmeli Leánykar működött közre, énekük méltó és lélekemelő kísérete volt az ünnepi zsolozsmának.

Az előesti áhítat csendes szentségimádással és virrasztással zárult az Oltáriszentség jelenlétében, amely segítette a híveket a belső elcsendesedésben, mély imádságokban.

Az éjféli szentmisét főtisztelendő Mokos János devecseri plébániai kormányzó mutatta be, mely méltó lelki csúcspontja volt a búcsú előestéjének.

Vasárnap a búcsú napján, idén is teljesen megtelt hívekkel, zarándokokkal a templom. Az egybegyűlt közösség áhítatos lélekkel, együtt énekelte: „Máriához, drága Szűzanyánkhoz tisztelettel járulunk. Őt dicsérje hangos énekével bizodalmas szózatunk. Skapuláré szende királynéja, kármeliták kegyes pártfogója, jóra térő, bánatos kebellel lábaidhoz borulunk.”

A búcsúi szentmise főcelebránsa és szónoka excellenciás és főtisztelendő Varga László, a Kaposvári Egyházmegye püspöke volt.

Keszthelyen fontos cél, hogy a lelkiséget megéljék és tovább adják. Az ünnephez nagyon sokan csatlakoznak, és kérik a Szűzanya közbenjárását.

„Ferenc pápa ezt az évet a remény évének nyilvánította. Ezért szemléljük ma a Szűzanyát, úgy, mint a remény édesanyját” – kezdte tanítását a szónok. Mária életpéldáján keresztül mutatott rá arra, hogyan válhat a keresztény ember számára is élő reménységgé Isten szava.

Varga László püspök atya hangsúlyozta, hogy a Szűzanya nem pusztán elfogadta az isteni szót, hanem teljesen alárendelte magát annak: „Az angyali üdvözletkor nemcsak egyszerűen igent mondott, hanem azt mondta: Ámen – vagyis teljes szívvel és lélekkel elfogadta Isten szavát. ” Ezzel a válasszal lett számunkra a remény anyja.

Püspök atya beszédében kiemelte: Mária példája abban is elénk áll, hogy a szenvedés idején is kitartott. „A Szűzanya ott állt a kereszt alatt. Nem menekült el, nem lázadt fel. Hitte, hogy Jézus szava igaz – hogy harmadnapra feltámad.” Ebben a kitartásban válik minden hívő számára a remény édesanyjává.

A búcsúi szónok rámutatott arra is, hogy a Szűzanya azért tudott így megállni a szenvedés órájában, mert ő ismerte Krisztus gyengeségét és törékenységét is – már a betlehemi jászolnál. „Ő először nem a csodatévő Krisztust ismerte meg, hanem a rászoruló gyermeket.”

A püspök a szenvedélyes Krisztus-szeretet fontosságát hangsúlyozta, utalva Lisieux-i Szent Teréz tanúságtételére: „Ez az, amire szüksége van az egyháznak, a közösségeknek, a papoknak, a püspököknek – ez a szenvedélyes szeretet Krisztus iránt.”

Zárásként Varga László atya arra hívta a híveket, hogy az Eucharisztiában ismerjék fel a remény forrását: „A mi reményünk eucharisztikus remény. Jézus megígérte, hogy velünk van minden nap a világ végezetéig – és ezt az ígéretét a szentáldozásban teljesíti be.”

A szentbeszéd végén a kaposvári megyéspüspök a hívek figyelmét újra a Szűzanyára irányította: „Köszönjük meg égi édesanyánkat, Máriát – az ő hitét, reményét és szeretetét. És kérjük őt, hogy legyen számunkra is a remény anyja – különösen akkor, amikor úgy tűnik, minden reménytelen.”

A szentmisét skapulárés körmenet követte, amelyen a nagy meleg ellenére is több százan vettek részt.

A szervezők hálás köszönetüket fejezik ki mindazoknak, akik jelenlétükkel, szolgálatukkal vagy csendes imádságukkal hozzájárultak az ünnep bensőséges és méltóságteljes megvalósulásához.

KÁRMEL KIRÁLYNÉJA, KÖNYÖRÖGJ ÉRETTÜNK!

A szentmisét a Mária Rádió országos adásban élőben közvetítette, amit ide kattintva tud visszahallgatni.

 

 

 

Galéria

További hírek

Megszakítás