Az eseményen jelen volt Michael W. Banach érsek, magyarországi apostoli nuncius, valamint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai. A szentmise elején Udvardy György érsek utalt arra, hogy erre az alkalomra egy szentévben kerül sor. A főpásztor arra kérte a jelenlévőket, hogy imádkozzanak a nemrég elhunyt Ferenc pápáért és a pápaválasztásra készülő bíborosokért.
„Jézus Krisztus vízen járásának a történetét hallottuk. Ez egy húsvéti történet, mely a húsvéti hit fényében érthető meg leginkább. Bemutatja Jézus Krisztus hatalmát, de a szándékát is” – kezdte szentbeszédét Udvardy György veszprémi érsek. Az evangélista megjegyzi, hogy a leírt eseményre a kenyérszaporítás után került sor, ez pedig az Eucharisztiára is utal. Az evangéliumból (Jn 6,16–21) azt is megtudtuk, hogy úgy közelít Jézus a tanítványokhoz, ahogyan nem számítottak rá. A Megváltó így köszönti őket: „Én vagyok”, ami összefügg Istennek azzal a kinyilatkoztatásával, melyet az égő csipkebokornál mondott Mózesnek. A húsvéti feltámadás erejében értjük meg igazán, mi ez az „én vagyok”: Veled vagyok, érted vagyok.
Mi is tapasztaljuk, hogy Jézus másként közelít hozzánk, mint ahogyan azt várnánk. Jézus segít bennünket Egyháza által, és azok révén, akik a hit útját előttünk járták. Közéjük tartozik Mindszenty bíboros is, aki nagyon tisztelte és tiszteletben tartotta az élet realitását, mely Istentől kapott valóság.
Világunkra, az emberre, a férfira, a nőre és a gyermekre az Egyház tanításán keresztül tekintünk
– hangsúlyozta Udvardy György érsek. A mi feladatunk, hogy biztosítsuk azt a társadalmi, kulturális közeget, mely segíti a növekedés Isten által akart rendjét. Olyan közösséget kell tehát építenünk, melyek képesek önmagukról, de a rászorulókról is gondoskodni. Az élet realitásához hozzátartozik ugyanis a szolidaritás kultúrájának építése, mint ahogyan a béketeremtés is.
Mindszenty József bíboros szolgálatának fontos eleme volt, hogy ébren tartsa a szentség utáni vágyat. Meghívásunk ugyanis az életszentségre szól
– emelte ki a főpásztor. Nem is érhetjük be kevesebbel. A keresztségben, az Egyház szentségeiben megkapjuk azt a kegyelmet, amit nekünk kell kibontakoztatnunk. Mindszenty bíboros ezt a szentségre törekvést prédikációiban, intézkedéseiben is szorgalmazta. De megjelent ez a szándék a szegényekről és az elesettekről való gondoskodásában is, leginkább a háború idején. A hitoktatást is azért állította a középpontba, mert ez segítheti az embert az életszentség megvalósításában.
Vértanúink ennek a szentségre törekvésnek a példáját nyújtják a számunkra. Mindszenty bíboros ott volt Apor Vilmos püspök boldoggá avatási eljárásának kezdetén, de Bódi Mária Magdolna ügyének kivizsgálását is ő kezdeményezte.
Ferenc pápa 2018-ban kiadott egy apostoli buzdítást, mely az életszentségre való meghívásról szól. A Gaudete et exsultate szerint akkor tudunk legjobban törekedni az életszentségre, ha közösségben vagyunk az Egyházzal. Ehhez szükséges, hogy ébren tartsuk magunkban a bátorságnak és a buzgóságnak a lelkületét. A pápa arra hív, hogy a tapasztalt jelenségeket a krisztusi értékrend alapján vizsgáljuk meg. A dokumentum szövege arra bátorít bennünket, hogy legyen bennünk küzdeni akarás és éberség. Látnunk kell, hogy az ember javát szolgáló jóért mindig meg kell küzdenünk.
Be kell fogadnunk a kereszt logikáját, ami azt jelenti, hogy áldozatot kell hoznunk a jóért, a szentért és az üdvösségért.
A kereszt logikája arra utal, hogy ez sokszor veszteséggel jár. Küzdelmünkben szentjeink és a boldogok mutatnak számunkra utat. „Mindszenty József bíboros példája is arra hív, hogy Jézus Krisztus, a Feltámadott, aki jelen van Egyházunkban, legyen jelen életünkben is” – fejezte be szentbeszédét Udvardy György érsek.
A szentmise végén az oltárnál elhelyezett koszorúkat ünnepélyesen átvitték Mindszenty József bíboros szobrához. Ezt követően a Szent István-bazilika altemplomában Udvardy György érsek átadta a Mindszenty-életműdíjat Beatrix Van den Borre FSO nővérnek.
Az Isten Szolgája Mindszenty József bíboros, esztergomi érsek által 1972-ben alapított Kardinal Mindszenty Stiftung és a Magyarországi Mindszenty Alapítvány Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek jóváhagyásával 2015-ben Mindszenty József-életműdíjat (vándordíjat) alapított. Ezt a kitüntetést egyidejűleg legfeljebb hét hatvanöt év feletti, keresztény vallású személy számára ítélik oda, akik „az egyházi, tudományos és közösségi életben Isten Szolgája Mindszenty József bíboros tiszteletének előmozdítása terén kimagasló érdemeket szereztek, és az életműdíjra személyes életvitelükkel is méltóvá váltak”. A díj a hét személy által élethossziglan birtokolható.
2025-ben a Mindszenty József-életműdíjat Beatrix Van den Borre FSO nővérnek adták át az Isten Tiszteletreméltó Szolgája Mindszenty József bíboros szellemi öröksége megőrzése és továbbadása terén szerzett kimagasló érdemei, valamint emberi példamutatása elismeréseként. A kitüntetett laudációját Kovács Gergely, a Magyarországi Mindszenty Alapítvány képviselője ismertette.
Beatrix Van den Borre 1941-ben született Belgiumban. A Krisztus Ügye Lelki Család (FSO) közösségét, melynek később a tagja lett, 13 évesen ismerte meg. Beatrix nővérre nagy hatással volt az alapító Júlia Verhaeghe anya személyisége és lelkisége, melynek meghatározó eleme volt az üldözött és elhallgattatott Egyházért való szolgálat. Ezért a közösségben rendszeresen imádkoztak a magyar katolikusokért, és mély megrendüléssel kísérték Mindszenty bíboros elfogatásának, elítélésének, majd 1956-os kiszabadulásának és követségi menedékének eseményeit.
Beatrix Van den Borre nővér 1969-ben járt először Magyarországon, ahol személyesen is találkozott a könyveiből már ismert Regőczi Istvánnal, Mindszenty bíboros nagy tisztelőjével. Beatrix nővér 1989 után Magyarországra költözött. Regőczi atyát 2013-ban bekövetkezett haláláig segítette, és azóta is az ő életművét viszi tovább: gondozza a kútvölgyi Boldogasszony-kápolnát, fogadja az idelátogató zarándokokat, és páratlan lelkesedésével gondozza az itt berendezett Mindszenty-emlékszobát. Regőczi atya öröksége az is, hogy 1991 óta minden hónap 6. napján egy kis közösség imádkozik Mindszenty bíboros sírjánál a mielőbbi boldoggá avatásáért. Regőczi István halála óta Bea nővér ezt a hagyományt is minden erejével támogatja és szervezi.
Fotó: Lambert Attila
Baranyai Béla/Magyar Kurír