Június 23-án a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyházban adtak hálát a 2025/2026-os tanév kegyelmeiért és eredményeiért a Veszprémi Főegyházmegye fenntartásában működő oktatási intézmények vezetői, pedagógusai, munkatársai és hitoktatói. A Te Deum szentmisét Dr. Udvardy György veszprémi érsek mutatta be.
A főpásztor köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy az emberi élet egyik legméltóbb magatartása a hálaadás. A hálában felismerjük, hogy Isten szeretett gyermekei vagyunk, akik az Ő kegyelméből végezhetik szolgálatukat.
– Azért adunk most hálát, hogy bennünket választott az Úr. Bennünket választott és mégis kéri a mi szolgálatunkat – fogalmazott.
Homíliájában az evangélium központi üzenetére irányította a figyelmet: „Az az én parancsom, hogy szeressétek egymást.” Mint mondta, ebben az egyszerű mondatban benne foglaltatik Jézus Krisztus tanításának lényege, valamint a hitoktatás küldetése is ebből fakad.
A főpásztor hangsúlyozta, hogy a nevelés célja nem pusztán az ismeretek átadása, hanem annak segítése, hogy a fiatalok Krisztus módjára tudjanak szeretni. Olyan emberekké váljanak, akik képesek szolgálni embertársaikat, felelősséget vállalni a közösségért és életüket az üdvösség felé irányítani.
Udvardy György érsek atya rámutatott: az ismeret, az igazság és a szeretet elválaszthatatlan kapcsolatban állnak egymással. A valódi megismerés elvezet az igazság felismerésére, az igazság pedig a szeretetben teljesedik ki.
– Amikor most hálát adunk, valójában azt köszönjük meg elsőként, hogy tudunk szeretni, és hogy erre tudtuk vezetni a ránk bízott fiatalokat is – fogalmazott.
A főpásztor köszönetet mondott az intézményvezetőknek, pedagógusoknak, hitoktatóknak, lelkipásztoroknak, az Egyházmegyei Katolikus Iskolai Főhatóság és a Hitoktatási Iroda munkatársainak, valamint mindazoknak, akik szolgálatukkal hozzájárultak a gyermekek és fiatalok neveléséhez.
A tanév lezárása mellett a jövőre is előretekintett. Arra buzdította a jelenlévőket, hogy továbbra is bizalommal és felelősséggel végezzék küldetésüket, és az előttük álló tanévben is Krisztus szeretetparancsára építve formáljanak közösségeket.
A szentmise végén Dékány Árpád Sixtus OSB emeritus zirci apát, az Egyházmegyei Katolikus Iskolai Főhatóság elnöke mondott köszönetet az oktatási intézmények valamennyi munkatársának. Beszédében kiemelte, hogy a pedagógusok és intézményvezetők nem csupán kollégák, hanem egy közös küldetés küzdőtársai és őrzőtársai.
Sixtus atya hangsúlyozta: a katolikus oktatás legfontosabb feladata ma is ugyanaz, mint mindig volt – segíteni a fiatalokat abban, hogy felismerjék életük valódi értékeit, és megtalálják azt az utat, amely a bizalomhoz, a közösséghez és a szolgálathoz vezet.
A hálaadó Te Deum végén a jelenlévők közösen adtak hálát az elmúlt tanév minden kegyelméért, eredményéért és kihívásáért, valamint Isten áldását kérték a nyári pihenésre és a következő tanév előkészítésére.



